تبلیغات
انجام پایان نامه های گردشگری

 انجام پایان نامه های گردشگری

» گردشگری الکترونیک و تاثیر رسانه ها ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» انجام پایان نامه های گردشگری با بهترین کیفیت توسط گروه TourismProject ( دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 )
» گردشگری و غذا ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» انجام پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی توریسم و جغرافیا ( سه شنبه 29 فروردین 1396 )
» جزوات آموزشی و منابع دکتری گردشگری ( شنبه 9 بهمن 1395 )
» تسهیلات و امکانات توریسم ( سه شنبه 7 دی 1395 )
» تعاریف انگاره‌ی مقصد ( شنبه 20 آذر 1395 )
» طرح توجیهی اماکن گردشگری ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» اقتصاد سبز در گردشگری ( پنجشنبه 13 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های گردشگری و جغرافیا با بهترین قیمت ها ( سه شنبه 11 آبان 1395 )
» دریای خزر و توریسم دریایی ( یکشنبه 9 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های ترم ۹۵۱ ( سه شنبه 4 آبان 1395 )
» روایی و پایایی پرسشنامه ( شنبه 1 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه گردشگری ( دوشنبه 26 مهر 1395 )
» موضوعات پایان نامه های گردشگری ( چهارشنبه 10 شهریور 1395 )
» برندسازی و ارزش ویژه برند ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مراحل انجام پایان نامه ها در Tourism Project ( جمعه 10 اردیبهشت 1395 )
» تعریف گردشگری سلامت و توریسم درمانی ( یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 )
» اگروتوریسم رهیافتی جهت توسعه‌ی اقتصاد ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» تکنیک و نرم افزار تاپسیس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
تبلیغات

گردشگری سد

نویسنده: ص الف دوشنبه 4 شهریور 1392 دسته بندی : پاورقیهای توریسم , مقالات رایگان ,

دو شکل از متداول ترین انواع جهانگردی، ورزشهای آبی و ورزشهای کوهستانی است.رواج ورزشهای آبی ،سبب تعدد تجهیزات «رام آبها» شده است ( مانند سدهایی که برروی رودخانه ها احداث گردیده اند،استفاده از دریاچه ها، نظیر آنچه در حومه ی برلن دیده می شود،استفاده از زمینهای پست و آبگیر و یا گودالهای باقیمانده از معادن زغال سنگ،نظیر آنچه که در کلن آلمان دیده می شود.)در کشور ما طرفداران محیط زیست با ساخت سدهامخالف هستند، چراکه در سال‌های اخیر صدمات و زیان‌های سدها را بر روی طبیعت و همچنین آثار تاریخی شاهدبوده‌اند.سدها و نیروگاههای وابسته به آنها علاوه بر اینکه یکی از منابع مهم تأمین آب و انرژی هستند، با ایجاد مناظر خاص ، ظرفیت های بزرگی نیز برای رشد و توسعه صنعت گردشگری نیز محسوب می شوند.


دربسیاری ازکشورها نیزسد و دریاچه از مهمترین قطبهای گردشگری محسوب می شوند و سالانه هزاران مسافر را به خود جذب می کنند.استفاده گردشگری ازیک سد درتمام دنیا رایج است و برای آن قوانین واستانداردهای مشخصی تدوین شده است به گونه ای که دریاچه پشت سدها به عنوان یک قطب‌ بسیار مهم گردشگری محسوب می‌شود . سدها عمدتا به منظور تأمین آب کشاورزی و شرب طراحی می شوند اما می توان با تغییراتی در فضای اطراف سد ازآن به عنوان یک منطقه گردشگر پذیر استفاده کرد. توسعه سدها می تواند باعث توسعه گردشگری آبی مثلا در زمینه ورزش قایقرانی ، شنا ، آموزش غواصی و سایر ورزشهای آبی شود .

سدها علاوه براینکه ازمنابع مهم تأمین آب و انرژی محسوب میشوند از ظرفیت های بالایی در جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری نیز برخوردارند. مناظر طبیعی حاشیه دریاچه پشت سد از یک سو و سازه های عظیم عمرانی از سو دیگرجاذبه های فراوانی را برای گردشگران ایجاد می کند.


 در بسیاری از کشور های دنیا سدها ودریاچه های پشت آن از مهمترین قطب های گردشگری محسوب می شوند و سالانه هزاران مسافررا به سوی خود جذب می کنند. سد «هور» در آمریکا و «آسوان» درمصراز این جمله اند. حتی در برخی از کشورها سعی شده است تا درساخت این سازه ها از ابزار هنری استفاده شود تا جاذبه بیشتری داشته باشد.اجرای برنامه‌های سرگرم کننده در هر سایت گردشگری، به جذابیت‌های آن  کمک می‌کند و باعث می‌شود که گردشگر خاطرات بهتری را از سفر خود به یاد بسپارد. دریاچه‌ها و در این حالت خاص دریاچه پشت سدها، گاهی اوقات مکان مناسبی برای اجرای برنامه‌ها و سرگرمی‌های هوایی است.به بیان دیگر، مانور هواپیماها و چتربازان بر فراز دریاچه‌ها و در نزدیکی دید گردشگران، تجربه‌ای هیجان انگیز است. به طور مثال هرساله تعدادی گردشگر در روز خاصی در کنار دریاچه شهر لوگانو در سوئیس دور هم جمع می‌شوند تا علاوه بر شرکت در فعالیت‌هایی که در ساحل دریاچه در جریان است به تماشای حرکات آکروباتیک هواپیماها و چتربازان بنشینند.


بسترهای رودخانه عموما مکان‌های مناسبی برای کشاورزی و کاشت انواع گیاهان (خوراکی و طبی) است. در دنیای گردشگری حتی این ظرفیت هم نادیده گرفته نمی‌شود. در سد Mc Nary ایالت واشنگتن آمریکا علاوه بر معرفی تمامی جاذبه‌های گرد گردشگری این سد، از جاذبه‌های کشاورزی با نام  agricultural attractions هم نام برده شده است.

ایجاد دهکده‌های سلامت در نقاطی از دریاچه‌های پشت سد که به دور از هیاهو باشند، نیز می‌تواند یکی از اهداف قابل برنامه‌ریزی در گردشگری سد باشد.در فیلیپین در کنار سد Bustos، فستیوال‌های محلی و مسابقات و بازی‌های مردمی برگزار می‌شود. همچنین محلی‌ها محصولات بومی و صنایع دستی‌اشان را در آن‌جا به فروش می‌رسانند.


گونه‌ای خاص از گردشگری سد، دیدار از سدهای تاریخی است. سدسازی یکی از فعالیت‌های ساختمانی است که پیدایی و تکامل آن، بنا به نیاز انسان‌ها و پیرو چگونگی‌های جغرافیایی و منطقه‌ای در طول تاریخ مطرح بوده است. این نیاز در اقلیم‌های مختلف، گاهی به صورت آبیاری و آب‌رسانی به مزارع و گاهی به صورت کنترل جریان آب و جلوگیری از طغیان رودخانه‌ها، نمود پیدا کرده است.ب طور مثال می توان به سد دیاله یا بند بهمن اشاره نمود.در روزگار هخامنشیان بر روی رودخانه “دیاله”، یکی از رودخانه‌هایی که به اروند می‌پیوسته، سدی برای آبیاری ساخته شد. هر چند بیشتر آثار سدهایی که در زمان هخامنشیان ساخته شد، اکنون ازبین رفته‌اند،اما از جمله آن‌ها “بند ناصری” در ۴۸ کیلومتری شمال غربی تخت جمشید است.”بند فیض آباد” هم یکی از سه سدی است که بر روی رود کر در زمان هخامنشیان بنا شده بود.در جنوب شهر شیراز هم “بند بهمن” از آثار دوره هخامنشی است.جالب این است که گاهی کشورهایی که سدهای تاریخی ندارند، اکنون سدهایشان را در لیست آثار تاریخی کشورشان به ثبت می‌رسانند. سدهایی را می‌شناسیم که بعد از ۵۰ سال از تاریخ ساختشان اکنون در لیست آثار ملی کشور مربوطه به ثبت رسیده‌اند.در زیر چند نمونه‌ از سدهایی که در دنیا و ایران را از نگاه گردشگری مورد توجه قرار گرفته است را نام می بریم :

-        سد Gaborone در آفریقای جنوبی

-        سد Grand Dixence در سوئیس

-        سد Moiry در سوئیس

-        سد Shamokin در پنسیلوانیای آمریکا

-        سد Coulee در واشنگتن آمریکا

-        سد و دریاچه Hartwell در آمریکا

-        سد Shasta در کالیفرنیای آمریکا

-        سد Hoover در مرز میان ایالت‌های آریزونا و نوادای ایالت متحده

-        سد Navajo در نیومکزیکو

-        سد سه گلوگاهی یانگ ژی در چین

برچسب ها : گردشگری آبی , گردشگری پشت سد , گردشگری سد , پایان نامه مدیریت جهانگردی , پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی توریسم , پروژه کارشناسی مدیریت جهانگردی , خرید پروژه دانشجویی , پایان نامه جغرافیا , اکوتوریسم , گردشگری روستایی , گردشگری سلامت , dam tourism , دانلود پایان نامه , انجام پایان نامه مدیریت جهانگردی , انجام پایان نامه جغرافیا , انجام پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی توریسم ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
نویسندگان
کلمات کلیدی
آب و توریسم برنامه ریزی جهانگردی پروژه و پایان نامه جهانگردی و توریسم و گردشگری اقتصاد سبز مدیریت گردشگری گردشگری نوین خرید پروژه های دانشگاهی گردشگری پروپزال پرپوزال گردشگری مدیریت جهانگردی آب برنامه ریزی توریسم topsis جغرافیا و برنامه ریزی توریسم پایان نامه جغرافیا ÷ایان نامه مفاهیم گردشگری بازاریابی گردشگری پروژه تاپسیس پروژه گردشگری جهانگردی گردشگری و اقتصاد تاپسیس توریسم اقتصاد گردشگری گردشگری رویدادها پایان نامه توریسم توسعه گردشگری مهمان نوازی و توریسم پایان نامه اکوتوریسم انجام پایان نامه پایان نامه مدیریت جهانگردی نرم افزار تاپسیس فروش پایان نامه برنامه ریزی توریسم تکنیک تاپسیس پایان نامه گردشگری پایان نامه ارشد جغرافیا توریسم پایان نامه ارشد توریسم پایان نامه ارشد پایان نامه توریسم و گردشگری و جهانگردی جغرافیا و گردشگری برنامه ریزی گردشگری پایان نامه جهانگردی پروژه دانشجویی مقاله گردشگری جغرافیا پروپوزال جایگاه صنعت گردشگری در اقتصاد

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

انجام پروژه های دانشجویی در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد رشته های مدیریت جهانگردی،جغرافیا و برنامه ریزی توریسم،برنامه ریزی توریسم -گردشگری منطقه ای،جغرافیا و برنامه ریزی روستایی،جغرافیا و برنامه ریزی شهری،جغرافیا و اقلیم،جغرافیای سیاسی،جغرافیا و ....
با قیمت توافقی و در اسرع وقت

تماس با ما:
09376340204
E-MAIL : TOURISM.PROJECT@YAHOO.COM

    ایجاد کننده وبلاگ : ص الف


تبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 tourismproject Group , All Rights Reserved ©