تبلیغات
انجام پایان نامه های گردشگری

 انجام پایان نامه های گردشگری

» گردشگری الکترونیک و تاثیر رسانه ها ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» انجام پایان نامه های گردشگری با بهترین کیفیت توسط گروه TourismProject ( دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 )
» گردشگری و غذا ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» انجام پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی توریسم و جغرافیا ( سه شنبه 29 فروردین 1396 )
» جزوات آموزشی و منابع دکتری گردشگری ( شنبه 9 بهمن 1395 )
» تسهیلات و امکانات توریسم ( سه شنبه 7 دی 1395 )
» تعاریف انگاره‌ی مقصد ( شنبه 20 آذر 1395 )
» طرح توجیهی اماکن گردشگری ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» اقتصاد سبز در گردشگری ( پنجشنبه 13 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های گردشگری و جغرافیا با بهترین قیمت ها ( سه شنبه 11 آبان 1395 )
» دریای خزر و توریسم دریایی ( یکشنبه 9 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های ترم ۹۵۱ ( سه شنبه 4 آبان 1395 )
» روایی و پایایی پرسشنامه ( شنبه 1 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه گردشگری ( دوشنبه 26 مهر 1395 )
» موضوعات پایان نامه های گردشگری ( چهارشنبه 10 شهریور 1395 )
» برندسازی و ارزش ویژه برند ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مراحل انجام پایان نامه ها در Tourism Project ( جمعه 10 اردیبهشت 1395 )
» تعریف گردشگری سلامت و توریسم درمانی ( یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 )
» اگروتوریسم رهیافتی جهت توسعه‌ی اقتصاد ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» تکنیک و نرم افزار تاپسیس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
تبلیغات

دریای خزر و توریسم دریایی

امروزه صنعت توریسم و به‌ویژه توریسم داخلی جایگاه خاصی در اقتصاد کشورها داشته و نقش فعال و موثری در ارتقاء ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها بخصوص در کشورهای رو به توسعه بازی می‌کند.از این رو این کشورها قادر شده‌اند مسائل مهمی نظیر در آمد ارزی، رونق اشتغال، تبادل و تعامل فرهنگی، ایجاد بازار مصرف تولیدات و خدمات ،و حضور آگاهانه و فعالانه در عرصه ارتباطات و اطلاعات جهانی را در جهت پیشرفت و توسعه کشورشان برای مردمشان به ارمغان آورند. در این میان کشور ایران با وجود قابلیت‌های بالا و برخورداری از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی هنوز نتوانسته است جایگاه خود را بعنوان یک کشور پذیرنده گردشگر در بازار جهانی صنعت توریسم بیابد و لذا سهم ناچیزی از درآمدهای این صنعت نصیب کشورمان شده است خصوصا اینکه این امر در حوزه‌ی دریا و گردشگری دریایی مشهودتر می‌باشد.

بطورکلی منابع طبیعی در جهانگردی به 5 گروه تقسیم‌بندی می‌شود که عبارتند از: توپوگرافی، اقلیم، حیات‌وحش، پوشش گیاهی و هیدرولوژی که در این پژوهش ما با هیدرولوژی سر و کار خواهیم داشت.

یکی از منابع طبیعی جهانگردی هیدرولوژی است که بیشتر مربوط به مواردی می‌شود که در قسمتی از آن و یا کل آن، آب از اجزاء اصلی به شمار می‌رود. از مواردی که در این بخش دیده می‌شود سواحل می‌باشند. سواحل دریاها و اقیانوس‌‌های گرم وحتی دریاچه‌هایی که دارای سواحل گرم می‌باشند و یا از نظر پزشکی و درمانی اهمیت دارند، از منابع مهم گردشگری بشمار می‌روند. از نظر چشم اندازهای هیدرولوژیکی هم می‌توان به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، تالاب‌ها و آبشارها اشاره نمود که هرکدام با ویژگی‌ها، زندگی جانوری و گیاهی خاص خود و حتی با بوجود آمدن و از بین رفتنشان(دریاچه‌های فصلی) می‌توانند دارای جاذبه‌ باشند.

بایستی توجه داشت که علاوه بر دسترسی به سواحل و آبها و وجود علاقه در گردشگران، وجود زیرساخت‌های مناسب برای تفریح و ورزش نیز اهمیت چشمگیری دارد.ایجاد و تقویت زیرساخت‌های گردشگری در رابطه با جاذبه‌های آبی و البته با رعایت کامل ملاحظات زیست‌محیطی و توجه به مقوله پایداری زمینه را برای رونق هرچه بیشتر گردشگری و بازدید از این جاذبه‌ها فراهم می‌سازد. به عنوان مثال ایجاد زیرساخت‌های لازم در جزایر، ایجاد رستوران‌های دریایی ، گسترش تفریحات و ورزش‌های آبی و فراهم‌نمودن امکانات لازم جهت حمل ونقل دریایی،شناورهای تفریحی و مسافربری تاثیر چشمگیری در جذب گردشگران داخلی و خارجی خواهد داشت.

در رابطه با توریسم دریایی کشورمان با دارا بودن 5800 کیلومتر طول نوار ساحلی دارای مزیت مطلق می‌باشد. جاذبه‌های دریایی در جنوب و شمال ایران نظیر جزیره آشوراده بندر ترکمن ، وجود تالابهای بین المللی انزلی و میان‌کاله و خلیج گرگان و شادگان و خور آذینی و ... ، مناظر بسیار زیبا در سواحل چابهار ، شهرهای توریستی رامسر و محمود آباد و ... ، جزایر قشم و کیش و هرمز و ... با جاذبههای دریایی متنوع آنها و ... همه و همه پتانسیل‌ها و ظرفیتهای گردشگری دریایی ایران عزیزمان است. در هنگام بازدید از سایر کشورهای جهان به خوبی مشاهده میکنیم که آنها به چه نحو قابل ملاحظهای از موهبت دریا استفاده بهینه میبرند. ما نیز می‌توانیم با در نظر گرفتن مسایل فرهنگی، ارزشهای اسلامی و محیط زیستی بیش از پیش از موهبت دریا در رونق اقتصادی کشورمان استفاده بهینهتر نماییم.

سازمان جهانی جهانگردی(UNWTO)  در سال 2012 با برپایی کمپین"یک میلیارد گردشگر،یک میلیارد فرصت" شکستن رکورد جابجایی بالغ بر یک میلیارد گردشگر را جشن گرفت. این صنعت در سال 2012 به میزان 1000 میلیارد دلار(معادل پنج درصد  GDP دنیا) را عاید کشورها کرده  و حدود 250 میلیون شغل (معادل  9 درصد  کل مشاغل دنیا)را ایجاد کرده است.در این میان گردشگری دریایی که به " کروز توریسم" مشهور شده نیز به عنوان یکی از انواع مهم و متنوع گردشگری در حال رشد و توسعه است به نحوی که رشد سالیانه هشت درصدی را در جهان شاهد  هستیم.

در سال 2012 تعداد 16 میلیون نفر در جهان سفر دریایی داشته اند و در سال 2013 این رقم به 20 میلیون نفر با درآمدی معادل 34 میلیارد دلار بالغ شد. این در حالی است که به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری طی سال 1392 تعداد چهار میلیون و 500 هزار نفر گردشگر وارد ایران شده که پنج میلیارد دلار برای کشور درامد ارزی داشته اند ولی خروج گردشگر از ایران هفت میلیون نفر بوده که 10 میلیارد دلار از کشور خارج کردهاند.

متأسفانه علیرغم اینکه سالیانه حدود 12میلیون نفر-سفر دریایی در کشورمان انجام می‌پذیرد ولی تقریباً اغلب آنها به قصد خرید از بازارهای مناطق آزاد قشم و کیش است.در ساحل بندرعباس و سواحل دریای خزر حتی یک تور و یا شناور گردشگری دریایی مناسب وجود ندارد در صورتی که در دوبی با اندک تغییراتی در شناورهای سنتی لنج، آنها را به لنج های توریست دریایی تبدیل کرده  و گردشگران دریایی طی دو ساعت گشت دریایی در آب های ساحل دوبی و صرف شام در عرشه کشتی خاطره خوشی را از سفر به همراه میبرند. این سفر به ازای هر نفر بین 200 الی 300 درهم برای اقتصاد آن کشور ارزآوری و درآمدزایی دارد. این تور دریایی بصورت خانوادگی انجام شده و در آن موازین اسلامی نیز رعایت میگردد. اگر کشورمان در ورود به برخی صنایع دریایی پیچیده شانس کمتری دارد ولی در توریسم دریایی دارای مزیت مطلق است که بایستی با ارتقای فرهنگ دریایی در میان مردم و نیز حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی فعال در این زمینه،توسعه و رونق بیشتری بوجود آید.

دریای خزر در شمال ایران و در مجاورت با سه استان گیلان، مازندان و گلستان موقعیت مناسبی را برای دسترسی به دریا برای گردشگران فراهم کرده که می تواند سنگ‌بنای توسعه گردشگری ساحلی و دریایی باشد.در سه استان گیلان، مازندارن و گلستان از آستارا در شمال غرب ایران تا بندر ترکمن در شرق دریای خزر سواحل جنوبی دریای خزر با طولی در حدود 630 کیلومتر، بزرگترین اکوسیستم آبی شمال ایران، موجودیتی بسیار فعال و چشمگیر با گستردگی وسیعی وجود دارد.خلیج و تالاب بزرگ میانکاله در شرق و تالاب بزرگ و فعال انزلی در غرب این اکوسیستم عظیم مامن و زیستگاه آبزیان متنوع بومی و پرندگان و مقصد و فرودگاه زمستانی جمع بسیار کثیری از پرندگان مهاجر از کشورهای شمال و شمال غربی و شرقی ایران هستند.سواحل طولانی و تالاب های دریای خزر از پتانسیل های عظیم و مستعد برای جذب گردشگران دریایی و علاقه‌مندان به انواع ورزش‌ها و تفریحات آبی است.

 

برچسب ها : توریسم دریایی , اکوتوریسم , پایان نامه , گردشگری , جغرافیا و برنامه ریزی , انجام پایان نامه , tourism ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
نویسندگان
کلمات کلیدی
توسعه گردشگری پایان نامه توریسم مدیریت جهانگردی پرپوزال برنامه ریزی گردشگری بازاریابی گردشگری پایان نامه اقتصاد سبز اکوتوریسم topsis مدیریت گردشگری پروژه و پایان نامه جهانگردی و توریسم و گردشگری جغرافیا و برنامه ریزی توریسم مهمان نوازی و توریسم پایان نامه جهانگردی نرم افزار تاپسیس آب و توریسم اقتصاد گردشگری مفاهیم گردشگری مقاله گردشگری گردشگری و اقتصاد گردشگری پایان نامه گردشگری پایان نامه ارشد توریسم برنامه ریزی جهانگردی پروپوزال پایان نامه ارشد پروژه گردشگری پروپزال انجام پایان نامه خرید پروژه های دانشگاهی گردشگری پایان نامه جغرافیا تاپسیس پروژه تاپسیس فروش پایان نامه برنامه ریزی توریسم پایان نامه مدیریت جهانگردی جایگاه صنعت گردشگری در اقتصاد تکنیک تاپسیس گردشگری نوین توریسم گردشگری رویدادها برنامه ریزی توریسم پایان نامه توریسم و گردشگری و جهانگردی جغرافیا و گردشگری جهانگردی آب پروژه دانشجویی پایان نامه ارشد جغرافیا توریسم جغرافیا ÷ایان نامه

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

انجام پروژه های دانشجویی در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد رشته های مدیریت جهانگردی،جغرافیا و برنامه ریزی توریسم،برنامه ریزی توریسم -گردشگری منطقه ای،جغرافیا و برنامه ریزی روستایی،جغرافیا و برنامه ریزی شهری،جغرافیا و اقلیم،جغرافیای سیاسی،جغرافیا و ....
با قیمت توافقی و در اسرع وقت

تماس با ما:
09376340204
E-MAIL : TOURISM.PROJECT@YAHOO.COM

    ایجاد کننده وبلاگ : ص الف


تبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 tourismproject Group , All Rights Reserved ©