تبلیغات
انجام پایان نامه های گردشگری

 انجام پایان نامه های گردشگری

» گردشگری الکترونیک و تاثیر رسانه ها ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» انجام پایان نامه های گردشگری با بهترین کیفیت توسط گروه TourismProject ( دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 )
» گردشگری و غذا ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» انجام پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی توریسم و جغرافیا ( سه شنبه 29 فروردین 1396 )
» جزوات آموزشی و منابع دکتری گردشگری ( شنبه 9 بهمن 1395 )
» تسهیلات و امکانات توریسم ( سه شنبه 7 دی 1395 )
» تعاریف انگاره‌ی مقصد ( شنبه 20 آذر 1395 )
» طرح توجیهی اماکن گردشگری ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» اقتصاد سبز در گردشگری ( پنجشنبه 13 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های گردشگری و جغرافیا با بهترین قیمت ها ( سه شنبه 11 آبان 1395 )
» دریای خزر و توریسم دریایی ( یکشنبه 9 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های ترم ۹۵۱ ( سه شنبه 4 آبان 1395 )
» روایی و پایایی پرسشنامه ( شنبه 1 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه گردشگری ( دوشنبه 26 مهر 1395 )
» موضوعات پایان نامه های گردشگری ( چهارشنبه 10 شهریور 1395 )
» برندسازی و ارزش ویژه برند ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مراحل انجام پایان نامه ها در Tourism Project ( جمعه 10 اردیبهشت 1395 )
» تعریف گردشگری سلامت و توریسم درمانی ( یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 )
» اگروتوریسم رهیافتی جهت توسعه‌ی اقتصاد ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» تکنیک و نرم افزار تاپسیس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
تبلیغات

اکوتوریسم

نویسنده: ص الف چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 دسته بندی : انجام پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی توریسم , پاورقیهای توریسم ,
اکوتوریسم یک سفر قابل اطمینان و معتبر محیطی برای لذت بردن و قدردانی و تحسین طبیعت و تجربیات فرهنگی می باشد. اکوتوریسم باید یک قانون پیچیده روی محیط زیست داشته باشد و باید به انجام دادن کارهای خوب مردم محلی کمک و همکاری کند.
اکوتوریسم یا بوم‌گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکونی و دست‌نخورده جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند. به این‌گونه از گردشگران که به دیدار از زیست‌بوم و طبیعت می‌پردازند، نام اکوتوریست یا بومْگرد داده شده است. بسیاری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از بومگردان خارجی تأمین می‌کنند. گروه‌های بزرگ دیگری نیز هستند که سرگرمی‌شان سفر به جاهای دور و جست‌وجو و به کمین نشستن برای دیدن گونه‌ای پرندهٔ کمیاب و گرفتن عکس از آن است. به آن‌ها پرنده نگر می‌گویند. وبسیاری دیگر به اعماق دریاها رفته و به غواصی می‌پردازند. اصلی‌ترین فعالیت توریسم بر پایه طبیعت  می‌باشد که بنا به تعریف سفری است مسئولانه به مناطقی طبیعی که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی گردد. اکوتوریسم حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می‌کند.
به اذعان بسیاری از گردشگران و متخصصان،  ایران سرزمین تقابلها و تضادها است .کشوری که می توان۲۷متر زیر سطح دریا بود  و تا ۵۶۷۱متر بالاتر از سطح دریا،بر فراز بلندترین قله اورآسیای غربی این سرزمین را زیر نظر گرفت .. کشوری که می توان میزان بارندگی سالانه ای در حدود ۲۰۰۰میلیمتر را در نواحی خزر و میزانی از همانرا به  میزانی معادل صفر را  در کویر مرکزی مشاهده نمود ..می توان جنگلهای غنی و سرشار خزر را با دشتهای بزرگ کویری را  به یکجا داشت میتوان به یک فصل اختلاف دمای معادل منهای ۳۵ درجه را تا بیش از مثبت ۴۵ درجه را به یکجا و یک زمان تجربه نمود ..کشوری که خود در چهارراه مهاجرتی در آسیا و بین شرق و غرب و شمال و جنوب واقع گردیده ...کشوری که کرانه کامل خلیج همیشه فارس را به طول بیش از ۱۶۰۰کیلومتر و شمال را به طولی بیش ۸۰۰ کیلوتر در اختیار دارد ..کشوری که ۱۰ پارک ملی ،۵اثر طبیعی ملی،۲۶ پناهگاه زنده حیات وحش ،۴۷ منطقه حفاظت شده ، بیش از ۷۰۰۰ گونه گیاهی با اقلیت ۲۰درصد بومی آن ،بیش از ۵۰۰ گونه از پرندگان با اقلیتی کمی بیش از ۲۰ درصد ،در حدود۳۲۵ گونه آبزی را در جنوب و ۹۳درصد ذخیره ماهیان خاویاری جهان را در شمال ،بیش از ۱۴۸ گونه جانوری شاخه پستانداران را با اقلیتی بومی و ۱۵ درصدی و ظرفیتهای بی نهایت و جاذبه های طبیعی و هر انچه در مفهوم اکوتوریسم می گنجد را  به یکجا دارد .

رابطه اكوتوریسم و توسعه‌ پایدار
 امروزه جهت رسیدن به توسعه پایدار در صنعت گردشگری نیاز وافری به برنامه‌ریزی‌های بنیادین برای توسعه و مدیریت صنعت گردشگری احساس می‌شود.
 یكی از اهداف مهم در سیاستگذاری برای توسعه‌ پایدار نگرش به محیط زیست و تلاش برای حفظ آن می‌باشد. حال با توجه به تعاریف ذكر شده می‌توان با قاطعیت عنوان نمود، اكوتوریسم رابطه‌ مستقیمی با اصول حاكم بر گردشگری بر مبنای توسعه‌ پایدار به خصوص در مبحث حفاظت محیط زیست دارد، به گونه‌ای كه اكوتوریسم را می‌توان بخشی از توریسم دانست كه می‌توان اصول پایداری را در تمامی بخش‌های آن بر مبنای مسوولیت پذیری ایجاد نمود كه در نهایت، توریسم مسوولیت پذیر با هدف احیا و نگهداری منابع به گونه‌ای كه موجب تخریب آن برای نسل‌های آینده نباشد منجر به توریسم پایدار خواهد شد.مزایای برنامه‌ریزی بر پایه اكوتوریسم‌

 با توجه به تعاریف فوق، درباره‌ مزایای اكوتوریسم می‌توان گفت كه برنامه‌ریزی گردشگری بر مبنای اكوتوریسم شامل پیشرفت‌های اجتماعی و اقتصادی، ایجاد فرصت‌های طلایی برای سرمایه‌گذاران و ایجاد اشتغال مناسب بر مبنای مسوولیت‌پذیری در جوامع مختلف به خصوص كشورهای در حال توسعه می‌باشد.

 به حداقل رساندن اثر گذاری‌
 به واسطه‌ رعایت برنامه‌ریزی بر مبنای اكوتوریسم بسیاری از عوامل تخریبی صنعت گردشگری نظیر تخریب جنگل‌ها برای احداث جاده‌ها، پل‌ها و هتل‌ها به حداقل می‌رسد، به عنوان مثال با برنامه‌ریزی دقیق بر مبنای اكوتوریسم می‌توان از بازیافت مواد حاصل از زباله حاصل شده از هتل‌ها و متل‌ها و غیره از یكسو آثار تخریبی زباله را كاهش داد و از سوی دیگر منابع انرژی جدیدی را ایجاد نمود. همچنین طراحی و معماری مناسب با محیط و فرهنگ بومی عملا زیان وارده به محیط را به حداقل می‌رساند.

 ایجاد آگاهی محیطی‌
 در اكوتوریسم آموزش مفهومی والا و دوسویه دارد كه هم شامل گردشگری و هم شامل افراد بومی و هدایت كنندگان تورهای گردشگری می‌شود كه در آن گردشگر به طور كامل پیش از بازدید محیط، از وضعیت طبیعی، فرهنگی و تاریخی محیط مورد نظر آگاه می‌شود. همچنین هدایت كنندگان تورها نیز باید دارای مهارت فراوانی در زمینه‌ طبیعت و تاریخ و فرهنگ محیط باشند كه این خود در آگاهی گردشگر از محیط مورد بازدید بسیار موثر خواهد بود.

برخورد مناسب با مردم محلی
 در راستای آموزش بر مبنای اكوتوریسم، گردشگر با چگونگی حفظ محیط مورد بازدید و فرهنگ مردم بومی آشنا می‌شود. همچنین با آموزش صحیح مردم محلی، آنان در امور گردشگر، مشاركتی فعال خواهند داشت.
اعتلای فرهنگ‌های محلی‌
 گردشگری به صورت اجتناب ناپذیری بر فرهنگ‌های محلی تاثیر منفی دارد ولیكن در اكوتوریسم تلاش بر این می‌باشد كه گردشگری كمترین آثار تخریبی را به محیط از نظر طبیعی و فرهنگی وارد آورد، به خصوص اینكه اكوتوریسم، شامل بازدید از مناطق كوچك و دور افتاده كه عمدتا مبتنی بر فرهنگ‌های خاصی است می‌باشد. لذا این جوامع تجربه كمتری در برخورد با افراد خارجی دارند كه با آموزش و مسوولیت‌پذیری گردشگران زیان وارده به این جوامع حداقل خواهد بود.
 

 
نگاهی به وضعیت گردشگری بر مبنای طبیعت در ایران‌
 كشور ایران همان گونه كه در مقدمه ذكر شد، یكی از پرجاذبه‌ترین كشورهای جهان می‌باشد و طبق آمار موجود هم اینك جزو ده كشور اول جهان در این زمینه می‌باشد.
 این كشور با داشتن حدود دو هزار كیلومتر ساحل با دریای عمان و خلیج‌فارس در جنوب و سیصد كیلومتر ساحل در كنار دریای مازندران در شمال كشور، وجود رشته كوه‌های عظیم البرز و زاگرس و كوه‌های پراكنده در مركز و با داشتن اقلیمی متنوع و داشتن چهار فصل منظم (در كنار سایر جاذبه‌های متنوع فرهنگی و تاریخی) توان بالقوه بسیار مساعدی برای جذب جهانگرد  بر مبنای طبیعت دارد.
 بر طبق آمار منتشر شده، ایران در حال حاضر از نظر جاذبه‌های طبیعی جزو 5 كشور اول دنیا می‌باشد كه در این میان می‌توان به 25 پناهگاه حیات وحش، 12 هزار گونه گیاهی، 350 گونه پرنده، 360 نوع پستاندار، 81 نوع خزنده، 320 چشمه آب گرم معدنی، 16 قله‌ بالاتر از 4000 متر، 14 قله بالاتر از 3000 متر، 16 تالاب، 46 منطقه حفاظت شده و 50 دریاچه داخلی اشاره نمود.
 حال با توجه به این امكانات وسیع، جایگاه ایران در بخش گردشگری بر مبنای طبیعت از دو منظر قابل بررسی است. هم اكنون تنها استفاده گسترده از گردشگری طبیعت، استفاده از جاذبه‌های طبیعی ایران در استان‌های گیلان و مازندران در كرانه‌های دریای مازندران و تا حدی در كوهپایه‌های البرز به خصوص در شمال شهر تهران می‌باشد كه این نكته با توجه به جاذبه‌های ذكر شده، رقم بسیار اندكی را شامل می‌گردد.
 در حال حاضر، همین مقدار استفاده از گردشگری طبیعت تاكنون ضربات جبران‌ناپذیری را بر محیط زیست وارد نموده است كه از آن جمله می‌توان به بهره‌برداری‌های بی‌رویه از مناطق ساحلی و جنگلی استان‌های شمالی توسط گردشگران اشاره نمود كه تاكنون ضربات مهلكی را بر محیط زیست استان‌های گیلان و مازندران وارد نموده است. بنابراین به نظر می‌رسد گردشگری بر مبنای طبیعت با توجه به جاذبه‌های ذكر شده همچون سایر گونه‌های گردشگری در ایران با كم توجهی روبه‌رو می‌باشد.
  با توجه به این نكته كه، در بخش سیاستگذاری و برنامه‌ریزی هر كشور یا منطقه باید متناسب با ویژگی‌ها و سیاست‌های توسعه‌ خود در امر توسعه‌ گردشگری گام بردارد، ایران نیز باید متناسب با ویژگی‌های قومی و فرهنگی خود در این راه گام بنهد. با توجه به اینكه در حال حاضر گردشگری طبیعت عمدتا توسط گردشگران داخلی انجام می‌پذیرد، در برنامه‌ریزی برای گسترش گردشگری طبیعت چند نكته را باید در نظر گرفت. شناسایی هرچه بیشتر مناطق مختلف كه استعداد باروری گردشگری طبیعت را دارند كه در این صورت نیاز وافری به برنامه‌ریزی دقیق جهت امكان سنجی و ایجاد گردشگاه‌های مختلف در آنها می‌باشد كه در این میان حفظ محیط زیست و حفظ هویت و فرهنگ بومی این مناطق (با توجه به تنوع و تعدد اقوام و فرهنگ‌ها در ایران) در نظر گرفته شود كه برنامه‌ریزی بر پایه اكوتوریسم جوابگوی این مسایل می‌باشد. آگاهی دادن و آشنا كردن گردشگران داخلی از نظر فرهنگی از یكسو، جهت برقراری ارتباط سالم و ایجاد تعامل با افراد بومی و از سوی دیگر، تلاش جهت حفظ محیط زیست مناطق مورد بازدید، كه این نكته در مناطق شمالی كشور از اولویت بیشتری برخوردار است. در این زمینه نیز با توجه به موارد ذكر شده اولویت با برنامه‌ریزی بر پایه اكوتوریسم می‌باشد. برنامه‌ریزی در جهت جذب گردشگر خارجی برای گردش در طبیعت كه این خود از طریق تبلیغات مناسب و آگاه‌سازی سرپرستان تورهای گردشگری جهت ایجاد تورهای خارجی مسوولیت‌پذیر جهت بازدید از نواحی مختلف ایران امكان پذیر خواهد بود، كه این نكته در تعامل فرهنگی و انتقال فرهنگ اصیل ایرانی به سایر نقاط جهان موثر خواهد بود.

مسؤولیت پذیری در اكوتوریسم
 فرجام سخن اینكه، در یك نگاه كلی درباره وضعیت اكوتوریسم در ایران باید گفت، كه هم اینك نیاز به یك سری برنامه‌ریزی علمی و تدوین سیاست مدبرانه می‌باشد، كه از آن طریق نه تنها می‌توان مناطق متروكه طبیعی را با آمایش صحیح مورد بهره‌برداری قرار داد، بلكه می‌توان آنها را به گنجینه‌ بی‌بدیلی از هویت مردم این سرزمین تبدیل نمود. بنابراین در این بخش، اكوتوریسم می‌تواند با برقراری ارتباط عمیق با طبیعت عاملی، موثر جهت حفاظت و توسعه‌ پایدار آن باشد. در اینجا نكته مهمی را نباید از نظر دور داشت و آن اینكه بحث مسوولیت‌پذیری اكوتوریسم به تنهایی شامل طبیعت نمی‌گردد بلكه آن را می‌توان به سایر بخش‌های گردشگری نیز تسری داد و این مسوولیت‌پذیری همراه با آموزش صحیح می‌تواند شامل بخش‌های فرهنگی و تاریخی نیز باشد كه این موارد جزیی از جاذبه‌های گردشگری ایران می‌باشد. بنابراین چنین می‌توان عنوان نمود، كه اكوتوریسم در حقیقت تمامی گونه‌های توریسم بر پایه طبیعت را شامل می‌شود و به دنبال آن می‌باشد كه تاثیرات منفی گردشگری را بر محیط فرهنگی، اجتماعی و به خصوص طبیعی را كم كرده و نوعی منفعت اقتصادی برای جوامع میزبان و افراد بومی حاصل نماید و در حقیقت با ایجاد آگاهی متقابل بین گردشگر و افراد بومی نوعی تعامل فرهنگی میان جوامع مختلف ایجاد می‌نماید و گردشگرانی را تربیت می‌نماید كه به درك بهتری از جهان پیش‌روی خود نایل می‌شوند و در كنار لذت حاصل از سفر به مبلغان فرهنگی به صورت غیر مستقیم تبدیل می‌شوند و این آن چیزی است كه تمدن بشری به خصوص در قرن 21 بیش از هر چیز برای پیشرفت تمدن خود بر پایه‌ انسانیت به آن نیازمند است. در نهایت در یك نگاه كلی به اكوتوریسم چنین می‌توان نتیجه‌گیری نمود كه اكوتوریسم عبارت است از: ارزش گذاردن به طبیعت و منابع طبیعی و گونه‌ای از توریسم پایدار كه براساس اصل مسوولیت‌پذیری دارای تاثیر منفی بر روی محیط نمی‌باشد و اصول عمده آن بر یادگیری و تجربه‌ توریست از محیط، تاكید دارد و در عین حال لذت‌آور نیز می‌باشد.
برچسب ها : توریسم , گردشگری , جهانگردی , برنامه ریزی توریسم , برنامه ریزی گردشگری , برنامه ریزی جهانگردی , مدیریت جهانگردی , مدیریت گردشگری , گردشگری منطقه ای , جغرافیا و برنامه ریزی توریسم , مقاله توریسم , مقاله جهاگردی , مقاله گردشگری , پایان نامه توریسم , پایان نامه گردشگری , پایان نامه جهانگردی , جغرافیا , جغرافیا و برنامه ریزی روستایی , جغرافیا و برنامه ریزی شهری , جغرافیا و اقلیم , جغرافیای سیاسی , گردشگری شهری , گردشگری روستایی , اکوتوریسم , بازاریابی گردشگری , بازاریابی توریسم , بازاریابی جهانگردی , خرید پروژه های دانشگاهی گردشگری , فروش پایان نامه برنامه ریزی توریسم , مهمان نوازی و توریسم , انجام پروپزال , پروپزال , پروپوزال كارشناسی ارشد , سایتهای مرتبط با توریسم , سایتهای مرتبط با گردشگری , سایتهای مرتبط با جهانگردی , مقاله رایگان , توریسم اسلامی , گردشگری نوین , گردشگری الکترونیک , گردشگری مجازی , tourism , حقوق گردشگران , گردشگران مسلمان , چکیده پایان نامه , موضوع پایان نامه , دریافت چکیده پایان نامه , دریافت چکیده , ویرایش پایان نامه , مشاوره برای پایان نامه , مشاوره پایان نامه , گردشگری سلامت , گردشگری پزشکی , گردشگری درمانی , گردشگری تندرستی , چکیده مقالات , چکیده مقاله , wellness tourism , health tourism , medical tourism , curative tourism , پروژه کارشناسی , پروژه کارشناسی ارشد , پایان نامه کارشناسی , پایان نامه کارشناسی ارشد , انجام پایان نامه ارشد , پایان نامه ارشد , انجام پایان نامه کارشناسی ارشد , پایان نامه , انجام پایان نامه , انجام پروزه , انجام پروژه GIS , انجام پروژه SPSS , GIS , SPSS , انجام پایان نامه مدیریت جهانگردی , انجام پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی توریسم , انجام پروژه مدیریت جهانگردی , انجام پروژه جغرافیا و برنامه ریزی توریسم , انجام پایان نامه جغرافیا , انجام پروژه جغرافیا , انجام پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی شهری , انجام پایان نامه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی , انجام پروژه جغرافیا و برنامه ریزی شهری , امجام پروژه جغرافیا و برنامه ریزی روستایی , توسعه پایدار , توریسم پایدار ,

ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
نویسندگان
کلمات کلیدی
برنامه ریزی جهانگردی اکوتوریسم گردشگری توسعه گردشگری انجام پایان نامه توریسم پایان نامه جهانگردی بازاریابی گردشگری پایان نامه مدیریت جهانگردی گردشگری رویدادها پایان نامه توریسم مهمان نوازی و توریسم پایان نامه گردشگری مدیریت گردشگری اقتصاد سبز برنامه ریزی گردشگری پایان نامه توریسم و گردشگری و جهانگردی پروژه دانشجویی ÷ایان نامه پایان نامه ارشد جغرافیا توریسم پروژه و پایان نامه جهانگردی و توریسم و گردشگری پروپزال پروژه گردشگری تکنیک تاپسیس پرپوزال جایگاه صنعت گردشگری در اقتصاد جغرافیا جغرافیا و گردشگری فروش پایان نامه برنامه ریزی توریسم نرم افزار تاپسیس پایان نامه ارشد توریسم پروپوزال برنامه ریزی توریسم پایان نامه ارشد پروژه تاپسیس پایان نامه گردشگری نوین اقتصاد گردشگری تاپسیس مدیریت جهانگردی خرید پروژه های دانشگاهی گردشگری گردشگری و اقتصاد مقاله گردشگری مفاهیم گردشگری آب و توریسم جهانگردی جغرافیا و برنامه ریزی توریسم پایان نامه جغرافیا آب topsis

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

انجام پروژه های دانشجویی در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد رشته های مدیریت جهانگردی،جغرافیا و برنامه ریزی توریسم،برنامه ریزی توریسم -گردشگری منطقه ای،جغرافیا و برنامه ریزی روستایی،جغرافیا و برنامه ریزی شهری،جغرافیا و اقلیم،جغرافیای سیاسی،جغرافیا و ....
با قیمت توافقی و در اسرع وقت

تماس با ما:
09376340204
E-MAIL : TOURISM.PROJECT@YAHOO.COM

    ایجاد کننده وبلاگ : ص الف


تبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 tourismproject Group , All Rights Reserved ©