تبلیغات
انجام پایان نامه های گردشگری

 انجام پایان نامه های گردشگری

» گردشگری الکترونیک و تاثیر رسانه ها ( سه شنبه 23 خرداد 1396 )
» انجام پایان نامه های گردشگری با بهترین کیفیت توسط گروه TourismProject ( دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 )
» گردشگری و غذا ( چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 )
» انجام پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی توریسم و جغرافیا ( سه شنبه 29 فروردین 1396 )
» جزوات آموزشی و منابع دکتری گردشگری ( شنبه 9 بهمن 1395 )
» تسهیلات و امکانات توریسم ( سه شنبه 7 دی 1395 )
» تعاریف انگاره‌ی مقصد ( شنبه 20 آذر 1395 )
» طرح توجیهی اماکن گردشگری ( یکشنبه 30 آبان 1395 )
» اقتصاد سبز در گردشگری ( پنجشنبه 13 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های گردشگری و جغرافیا با بهترین قیمت ها ( سه شنبه 11 آبان 1395 )
» دریای خزر و توریسم دریایی ( یکشنبه 9 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه های ترم ۹۵۱ ( سه شنبه 4 آبان 1395 )
» روایی و پایایی پرسشنامه ( شنبه 1 آبان 1395 )
» انجام پایان نامه گردشگری ( دوشنبه 26 مهر 1395 )
» موضوعات پایان نامه های گردشگری ( چهارشنبه 10 شهریور 1395 )
» برندسازی و ارزش ویژه برند ( پنجشنبه 13 خرداد 1395 )
» مراحل انجام پایان نامه ها در Tourism Project ( جمعه 10 اردیبهشت 1395 )
» تعریف گردشگری سلامت و توریسم درمانی ( یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 )
» اگروتوریسم رهیافتی جهت توسعه‌ی اقتصاد ( یکشنبه 22 فروردین 1395 )
» تکنیک و نرم افزار تاپسیس ( یکشنبه 2 اسفند 1394 )
تبلیغات

تعریف و مفهوم اکوتوریسم (بومگردی)

گردشگری در طبیعت در بردارنده‌ی همه‌ی اشکال و انواع گردشگری است. این اشکال متعدد عبارتند از: گردشگری متمرکز( تک بعدی)، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری با تاثیرات اندک و طبیعت‌گردی که از منابع طبیعی بکر و توسعه نیافته نظیر گونه‌های زیستی، زیستگاه‌های طبیعی، چشم‌اندازها و موقعیت‌های آب شیرین یا شور استفاده می‌نماید. به عبارت دیگر، گردشگری در طبیعت سفری است که به منظور لذت بردن از مناطق طبیعی توسعه نیافته( غیر متمدن) و یا حیات وحش صورت می‌گیرد.

بررسی آثار هتزر( روابط شخصی، اکتبر1997) نشان می‌دهد که زمان توسعه و گسترش واژه‌ی طبیعت‌گردی مقارن با زمان اوج نارضایتی مردم از روند نادرست جامعه، جهت توسعه صنعت گردشگری به خصوص از نظر اکولوژیکی بوده است. نلسون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌[1](1994) نیز در این رابطه بیان می‌دارد که ایده‌ی نهفته در واژه‌ی طبعت گردی، ایده‌ای قدیمی است که در اواخر سال 1960 تا اوایل سال 1970 بروز نموده است. در این دهه، توجه اکثر محققان به مسئله سوء استفاده از منابع طبیعی معطوف گردید و در همین رابطه، پژوهش‌های متعددی به اجرا درآمد. وی پیشنهاد نمود که به منظور کاهش فرایند‌های نادرست توسعه و پیامد‌های منفی آن از مفهوم (( توسعه طبیعی)) یا (( توسعه‌ی سازگار با طبیعت)) استفاده شود.

طبیعت گردی عبارت است از نوعی گردشگری در طبیعت که تاثیرات اندکی را بر محیط زیست و منابع طبیعی وارد نموده و در حفظ و بقا گونه‌ها و زیست‌گاه‌های طبیعی سهیم می‌باشد. طبیعت‌گردی با دو روش :

مستقیم : حفظ و حراست از منابع طبیعی

غیرمستقیم : ایجاد منبع درآمد جهت جوامع بومی در امر حفاظت و بقا گونه‌ها و زیستگاه‌های مهم طبیعی

گام برمی‌دارد. طبیعت گردی با استفاده از ابزار آموزشی و تبلیغاتی می‌تواند منابع طبیعی حفاظت شده را به عنوان یک منبع درآمد زا جهت بومیان معرفی نماید. در نتیجه، افراد محلی به مناطق موروثی حیات وحش و محیط زیست به عنوان یک منبع درآمد، با دیده‌ی احترام نگریسته و طبعاً از این مناطق حفاظت می‌نمایند.( گودوین1996)

برای اکوتوریسم (بومگردی) تعاریف متعددی ارائه شده است که در اینجا به چند مورد اشاره می‌شود:

-         بازدید از یک منطقه به منظور مشاهده‌ی سرزمین، جانوران و گیاهان دست نخورده در آن منطقه (ریکلفز، ص484).

-         سفر به طبیعت به نحوی که در عین محافظت از اکوسیستم، به شان جوامع محلی نیز احترام گذارده شود. در این تعریف، علاوه بر منابع طبیعی، به ارزشهای مردم محل نیز توجه شده است و ضرورت ایجاد توازن بین منابع طبیعی، توریسم، جامعه‌ی محلی و توریست‌ها مورد توجه قرار گرفته است (تیسدل، ص 534).[2]

-         هکتور سبالوس - لازکورین[3] یکی از اولین کسانی است که در دهه 1980 برای اکوتوریسم تعریف مشخصی ارائه کرده است، وی می‌گوید: (( اکوتوریسم یعنی مسافرت به نواحی طبیعی تقریباً دست نخورده با هدف یادگیری، تحسین و استفاده از مناظر طبیعی، حیات وحش و همچنین نمودهای فرهنگی گذشته و حال مردم بومی)) ( سبالوس لازکورین، ص12).

-         شورای مشورتی محیط زیست کشور کانادا، اکوتوریسم را تجربه مسافرت به طبیعت می‌داند که به محافظت از اکوسیستم کمک می‌کند و در عین حال شان جامعه میز بان را نیز حفظ می‌نماید( اسکیس،1992)[4] .

-         تعریفی که از جانب موسسه ملی اکوتوریسم کشور استرالیا ارائه شده، چنین است: (( توریسم طبعیت‌گرا که با آموزش  و آگاهی درباره‌ی محیط زیست طبیعی توام است و به گونه‌ای مدیریت می‌شود که از نظر اکولوژیکی پایدار باشد( فنل،ص41).

-         در تعریفی دیگر، اکوتوریسم، ترکیبی از آموزش، ماجرا و تفریح معرفی شده است( لیرمن و دارست، ص5)[5] .

-         اتحادیه بین المللی محافظت(IUCN)[6] اکوتوریسم  را چنین  تعریف کرده است ( Escap ، ص 47):

(( اکوتوریسم عبارت است از مسافرت مسئولانه به نواحی نسبتاً بکر طبیعی به منظور لذت بردن از طبیعت به نحوی که اثرات منفی کمی بر طبیعت دارد و زمینه مشارکت اقتصادی اجتماعی جمعیت بومی را فراهم می‌آورد.))

-         تعریف جامعه بین‌المللی اکوتوریسم(LES)[7] از اکوتوریسم عبارتند از:

(( اکوتوریسم عبارت است از مسافرت مسئولانه به نواحی طبیعی که محیط زیست را محافظت و رفاه مردم محلی را تامین می‌کند)).

با استفاده از تعاریف مذکور و ضمن توجه به ضرورت سازگاری با محیط زیست و همسویی با اصول پایداری در اینجا تعریف نسبتاً جامعی از اکوتوریسم ارائه می‌شود( زاهدی،1382) :

(( اکوتوریسم عبارت است از مسافرت مسئولانه و مبتنی بر اصول پایداری به نواحی طبیعی به منظ.ر بهره‌گیری معنوی و ارضای  نیازهای  روحی و روانی به گونه‌‌ای که با شناخت و کسب آگاهی و احترام به نظام ارزش‌های مردم محلی توام باشد و به محافظت از نواحی طبیعی و ارتقای رفاه جامعه میزبان کمک کند)).[1] .Nelson

[2] . Tisdell

[3] . Hector Ceballos - Lascurian

[4] .Scace

[5] . Learman & Durst

[6] . International Union for the Conservation of Nature

[7] .International Ecotourism Society


ادامه مطلب ... نظرات :


صفحات جانبی
نویسندگان
کلمات کلیدی
گردشگری نوین نرم افزار تاپسیس برنامه ریزی توریسم جایگاه صنعت گردشگری در اقتصاد مدیریت جهانگردی آب و توریسم تاپسیس پایان نامه جهانگردی پایان نامه توریسم و گردشگری و جهانگردی تکنیک تاپسیس پایان نامه مدیریت جهانگردی انجام پایان نامه پایان نامه ارشد جغرافیا توریسم برنامه ریزی گردشگری اکوتوریسم پروژه گردشگری پرپوزال پایان نامه جغرافیا برنامه ریزی جهانگردی گردشگری رویدادها پروپزال بازاریابی گردشگری مفاهیم گردشگری توریسم آب پایان نامه گردشگری پروژه و پایان نامه جهانگردی و توریسم و گردشگری پایان نامه پایان نامه ارشد توریسم topsis پروژه دانشجویی پایان نامه توریسم جغرافیا مدیریت گردشگری پایان نامه ارشد گردشگری و اقتصاد پروپوزال مهمان نوازی و توریسم ÷ایان نامه اقتصاد سبز جغرافیا و برنامه ریزی توریسم خرید پروژه های دانشگاهی گردشگری گردشگری توسعه گردشگری پروژه تاپسیس اقتصاد گردشگری مقاله گردشگری فروش پایان نامه برنامه ریزی توریسم جغرافیا و گردشگری جهانگردی

آمار بازدید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :

    بروزرسانی :

درباره ما

انجام پروژه های دانشجویی در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد رشته های مدیریت جهانگردی،جغرافیا و برنامه ریزی توریسم،برنامه ریزی توریسم -گردشگری منطقه ای،جغرافیا و برنامه ریزی روستایی،جغرافیا و برنامه ریزی شهری،جغرافیا و اقلیم،جغرافیای سیاسی،جغرافیا و ....
با قیمت توافقی و در اسرع وقت

تماس با ما:
09376340204
E-MAIL : TOURISM.PROJECT@YAHOO.COM

    ایجاد کننده وبلاگ : ص الف


تبلیغات
  • طراحی قالب توسط پارس تولز
  • ParsTools.Com
.CopyRight © 2010 - 2011 tourismproject Group , All Rights Reserved ©